U suradnji s Hrvatskom družbom povjesničara „Dr. Rudolf Horvat“ sinoć smo predstavili dvije nove knjige dr. Blanke Matković: „Od Vrana do Biokova” i “Od Vrana do Žabe”, prve znanstvene monografije o protukomunističkom oružanom otporu u dalmatinsko-hercegovačkom prostoru od jeseni 1944. kada se osnivaju prve skupine „zelenog kadra“.
Na 1700 stranica obuhvaćeno je djelovanje križarskih skupina, križarskih organizacija i neformalnih jatačkih mreža na prostoru od linije Vran – Posušje – Imotski – Biokovo prema Kamešnici, Cetinskom kraju, Tomislavgradu, Kupresu do Rame te od Vrana, Posušja i Imotskog do Metkovića, planine Žabe, Neuma, Hutova, Mostara i Čvrsnice. Saznali smo kako su ove skupine djelovale i desetljeće duže od dosadašnjih stavova službene historiografije. Imali smo prilike vidjeti zastavu pod kojom su se borile.
Svrha i cilj ovog rada je očuvanje materijalne kulture križara i njihovih jataka (sličice svetaca i/ili križevi) koja bi se još uvijek mogla čuvati u njihovim obiteljima, u arhivima državnih institucija i na terenskim istraživanjima na područjima gdje bi još bilo moguće pronaći ostatke križarskih skrovišta, a moguće i druge materijalne ostatke.
Iako publika nije bila mnogobrojna, bilo je dosta pitanja za našu predavačicu.
Čestitamo dr. Blanki Matković na ovako opsežnim rezultatima njezinih istraživanja. Priprema i treći svezak. A poruka Križara „Hrvati! Dan slobode će doći! Pomažite borce za Božju Hrvatsku“ aktualna je, nažalost, i danas.
Zahvaljujemo na darovanim knjigama koje će naši korisnici moći posuditi.
Dr. Blanka Matković živi i radi u Londonu. Na Sveučilištu u Zagrebu je diplomirala povijest i novinarstvo te magistrirala međunarodne odnose i nacionalnu sigurnost, a na Sveučilištu Warwick 2015. magistrirala povijest obranivši disertaciju o komunističkim zločinima nad hrvatskim civilima i vojnicima u zadnjim mjesecima Drugog svjetskog rata, na Bleiburgu i na Križnom putu te 2021. s temom iz Domovinskog rata i poraća doktorirala političke znanosti i međunarodne studije. Autorica je i koautorica većeg broja novinskih tekstova, 50-ak znanstvenih i stručnih radova te 12 knjiga iz hrvatske povijesti Drugoga svjetskog rata i poraća, s posebnim osvrtom na komunističke zločine i protukomunistički otpor. Želimo joj puno uspjeha u daljnjem radu i rasvjetljavanju istine o povijesti hrvatskoga naroda kako bi se mladi naraštaji upoznali sa stradanjima i žrtvom koju su njihovi preci podnijeli za samostalnu hrvatsku državu te očuvanje hrvatske kulture, vjere i identiteta, kako je sama zapisala u našoj Spomenici.